Wednesday, March 22, 2017

Turkey Brings New Charges Against 8 Servicemen in Greece Over Coup Involvement

 Two of the eight Turkish soldiers who fled to Greece in a helicopter and requested political asylum after a failed military coup against the government, are brought to prosecutor by two policemen in the northern Greek city of Alexandroupolis, Greece, July 17, 2016.

© REUTERS/ Vasilis Ververidis/Eurokinissi

Turkey has brought new charges against eight servicemen who had fled to Greece after last year's failed coup attempt, media reported Wednesday.


ANKARA, (Sputnik) — Greece will hold the new court hearings in response to Ankara’s demand for the individuals' extradition, according to the Anadolu news agency. The Turkish escapees and their lawyers were informed of Turkey’s extradition request, which included two new article, the media outlet said.

The Turkish military flew to Greece on a helicopter and requested political asylum hours after the putsch occurred. Turkey requested their extradition accusing the military personnel of the involvement in the coup. The servicemen attorneys, in turn, claimed their clients had nothing to do with the coup attempt and had intended to carry the wounded away from Istanbul, but had been forced to fly in the direction of Greece, as the helicopter had been attacked by the government forces.

The issue of granting the Turkish servicemen political asylum has not been settled yet, thus the individuals remain in the custody in Greece.

The coup attempt of July 16, 2016, led to more than 240 Turkish citizens being killed and more than 2,000 others injured. Turkish authorities suppressed the riot and accused Islamic cleric Fethullah Gulen of masterminding the coup. The cleric, currently leaving in exile in the United States, denounced the allegations.

Secretary General in Washington D.C. for Counter-ISIL talks

NATO Secretary General Jens Stoltenberg meets with Jim Mattis, Secretary of Defense of the United States of America
NATO Secretary General Jens Stoltenberg meets with Jim Mattis, Secretary of Defense of the United States of America

NATO Secretary General Jens Stoltenberg met with US Secretary of Defense James Mattis at the Pentagon on Tuesday (21 March 2017) to discuss enhancing NATO’s role in the fight against terrorism and preparations for the upcoming Meeting of NATO leaders in Brussels. The Secretary General is in United States to attend a meeting of the Counter-ISIL Coalition on Wednesday.During their talks, Mr. Stoltenberg and Secretary Mattis discussed how the Alliance can do even more in the fight against terrorism, and NATO’s missions in Afghanistan and Kosovo. The two leaders also reviewed progress on NATO defence spending and agreed on the importance of fairer burden-sharing between Allies.

Today, the Secretary General also met with Albanian Foreign Minister Ditmir Bushati. Later today, Mr. Stoltenberg is expected to meet with Iraqi Foreign Minister Ibrahim Al-Jaafari.

Tomorrow, the Secretary General will attend a meeting of the Counter-ISIL Coalition, hosted by US Secretary of State Rex Tillerson. All 28 NATO Allies are members of the Coalition, and NATO is providing direct support to Coalition forces with AWACS surveillance flights. The Alliance is also strengthening its support for partners in North Africa and the Middle East, including by training Iraqi military personnel.

Σκόπια: Η αμερικανική πρεσβεία προειδοποιεί για κινδύνους στους πολίτες τηςΤα συνθήματα: στα σλαβικά: «Απώτερος στόχος η αλλαγή του ονόματος» και στα αγγλικά: «Μπέιλι (Αμερικανό πρέσβη) δεν σε έχουμε ανάγκη!!! Φύγε»
Echedoros

Η αμερικανική πρεσβεία στα Σκόπια εξέδωσε προειδοποίηση για την ασφάλεια των Αμερικανών που βρίσκονται στο κρατίδιο, λόγω των διαδηλώσεων που λαμβάνουν χώρα εξαιτίας της πολιτικής κρίσης.

Το μήνυμα ασφαλείας αναφέρεται για διαδηλώσεις σε  43 πόλεις του νοτιο σλαβικού κράτους και σημειώνει ότι λόγω της πολιτικής αντιπαράθεσης ενδέχεται να κλιμακωθούν σε βία.

«Θα πρέπει να αποφεύγετε τους χώρους των διαδηλώσεων και να είστε προσεκτικοί όταν στην περιοχή σας πραγματοποιούνται μεγάλες συγκεντρώσεις, διαδηλώσεις ή διαμαρτυρίες», σημειώνεται χαρακτηριστικά από το προειδοποιητικό μήνυμα της Πρεσβείας.

Σημειώνεται ότι στις διαδηλώσεις των οπαδών του VMRO-DPMNE υπάρχουν συνθήματα κατά του Αμερικανού πρέσβη στα Σκόπια, Τζες Μπέιλι,  λόγω της τοποθέτησής του για σχηματισμό κυβέρνησης από την προκύπτουσα πλειοψηφία της Σοσιαλδημοκρατικής Ένωσης και των αλβανικών κομμάτων.

RusoFobia ne Shqiperi!

Image result for BRSS albania shqiperia

Stavri Marko
SManalysis

Rusia po duket si dikur “Imperializmi Amerikan” dhe NATO, armiku kryesor qe kerkonte te pushtonte Shqiperine, qe ndertonte Komunizmin me mbrojtje baba Stalinin e madh, , qe baballaret tane, i mernin ne shenjester, gjate qitjes me karabinen Model 56, deri ne vitet 60. Me pas, brezi jone, filloi ti merte tedy ne tabele, vendin e shqiponjave qe ndertonte socializmin si shkemb graniti, , kete radhe nepermjet pushkes automatike Kallashnikov,  edhe Iperializmin amerikan nepermjet Niksonit, ashtu edhe armikun e fshehur sovjetik, Brezhnjevin.

26 vjet, nga rezimi I diktatures se fundit ne Europe, Shqiperia, ende nuk ka mare veten nga telashet e ish kampit socialist, nen udheheqjen e BRSS. Putinizmi i Rusise, po shfaqet si meteor ne qiellin e shqiperise dhe rajonit, ndersa ne terrenin politik, eshte hapur nje debat foshnjor, se si Moska, po kontrollon jo vetem Shqiperine, por edhe gjithe rajonin, sepse, orthodokset, shpresojne per dinjitet dhe krenari, ndihmen nga Rusia e Putinit. Lidershipi i vendit, kryeministri Rama, ende nuk e ka te qarte tu shpjegohet populate se vete, se perse vendi i shqiponjave ndihet i kercenuar nga Putinizmi dhe jo fjala vjen nga ISSIS?

Perse Shqiperia, ndihet e kercenuar nga Rusofobia?

Sigurisht, ne klimen e renduar politike dhe gjeostrategjike qe po tensionon ballkanin, eshte e thjeshte te justifikosh luften e brendeshme politike te “Cadres” por edhe deshtimit ekonomik te vendit, kriminalitetin me kultivimin e droges dhe papunesone, i cili po shket midis nje destabilizimi te brendshem dhe nje ridezje flake ne rajonin ballkanik, duke perdorur edhe strategji te tipit “Shqiperi e Madhe” sic po artikulohet zyrtarisht akuza nga Shkupi. Keshtu, strategji amerikane te ish administrates Klinton te financuara nga Soros, shume te fuqishme ne Europe por edhe vete ne USA, shenjstrojne Rusine si e keqja me e madhe qe po dominon ne Ballkan, per te prishur unitetin me  Aleancen Perendimore, kur ne fakt vete Shqiperia, eshte vendi me proamerikan ne Europe ne masen 95%. Atehere si ka mundesi qe pro amerikanizmi madheshtor i shqiptareve, te shnderohet si nje mjet propagandistic ne te kundert  pro rusian, kur kjo nuk ka se si te ndodhe?

Proamerikanizmi shqiptareve (musulman) kunder aksit (orthodox) Rus balkanik.

“Ne Ballkan, jemi si ne shtepine tone” iu pergjigj Moska ankeses se disahershme te Kryeministrit shqiptar, Rama, (i krishtere) kundrejt nje dominimi te fshehte rus ne rajon. Ne fakt kemi degjura qe populli shqiptar, qe nga mengjesi ne mbremje, nuk le TV apo emission pa u ankuar per padrejtesite, ne drejtesi, ne prokurori, prona, papunesi, tatime dhe bisnes, droge vrasje dhe korrupsion ne majat me te larta, dhe qe ky popull nuk ndjen ate lumturi qe kishte premtuar shqiperia europiane, por varferia e tejskajshme, po kercenon vetedijet e qytetareve te thjeshte dhe te ardhmen e tyre. Sot nafta ka shkuar 175 leke, nderkohe qe ne FYROM ajo eshte 110 leke, duke mos folur per cmime ushqimore apo me tej. Mos te harojme qe nga viti 2002 deri tashme nafta eshte rritur tri here, dhe ekonomia thuajse eshte dobesuar, per aq kohe sa shteti, ka centralizuar detyrimet tatimore dhe bisnesi ende vazhdon te jete ne prangat e gjobave dhe hakmarjes.

Ne planin religjioz, eshte ne sunbkoshiencen e cdo qytetari shqiptar te mendoje se sa europian ndihet, kur ka prane, nje Rusi qe mbron te krishteret apo kishat nga cilido sulm, dhe nga ana tjeter, kur shikon se si nga vendi i tij, nizamet shqiptare, duke bere krime mostruoze,  nuk kane te mbaruar edhe ne shekullin e 21, kete here, ne Siri! Dhe kjo eshte nje pyetje qe pergjigja vjen si nje retorike te harmonia fetare, por ne fakt, realiteti qendron ndryshe. 

Nuk u degjua nje ze nga Brukseli mbrojtesit e vlerave humane, kur Kisha e Dhermiut u rrenua naten nga qeveria qe sot akuzon Rusine, por ne te kundert, ishte Kryepeshkopi i Rusise Kiroll, i cili leshoj deklarate ne mbrojtje te kishes dhe vlerave te krishterimit, ndaj Himares se p"Pavarur"! Cfar shkaktoi qe Kisha e Dhermiut, u be epiqender ne Bruksel per te drejtat dhe lirite humane? Dhe me tej, erdhi bllokimi per ne Be......

Edhe per ekonomine, fajin e ka Rusia?

Nuk e di si do te silleshin politikanet shqiptare, ne se Rusia do tu shiste naften me 20 leke dhe kjo do te shitej ne treg per 100 leke.  Sigurisht fenomenale. Ekonomia do te levizte. Kete ben edhe Gjermania, e mer gazin nga Rusia fare lire, ndersa Ballkani, Greqia dhe Italia vuajne, prandaj u kthyen vasale te Gjermanise, nga pasuria dhe tregetia me Rusine. Perendimi preferoi nje katastrofe ekonomike te ketyre vendeve, me kusht qe Rusia te mos shtrinte tregun e saj ne keto rajoni, sepse ajo do fuqizohej shume dhe prishte balancat gjeopolitike.

 Deshtimet e politikes se brendshme, nuk mund te faturohen asaj gjeopolitike, pra Rusise. Nuk ka asnje lidhje midis shqiperise europiane ne NATO, vendi me proamerikan ne Europe, me nderhyrjet Ruse per te dominuar debatin e brendshem politik, ky eshte nje mashtrim, per aq kohe sa te mendosh se je ne loje, si i forte me dinjitet ne aleancen perendimore, kur investimet ne mbrojtje, kapin shifra skandaloze, dhe nuk mund te justifikosh pagesat ne NATO. Kjo per me teper qe te akuzosh opoziten sepse takoi ambasadorin Rus ne Tirane, apo me tej qe tentakulat e saj, mund te destabilizojne Shqiperine dhe rajonin, nuk ka kuptim. 

Eshte kjo arsyeja qe RusoFobia, eshte bere instrument politik, per te justifikuar deshtimin, demokracine e niveleve skandaloze te Tiranes, ashtu sikunder Ramiz Alia ne prag te kolapsit te diktatues ne 1990, akuzonte SHBA dhe europen se kishin gatuar eksodin e mijera qytetareve qe u futen ne ambasadat perendimore, per te shfajesuar renien nga pushteti.


Territori shqiptar i takon perendimit, ndersa qytetaret e saj duhet emancipohen dhe te integrohen me dinjitet, ne familjen europiane, as per interes dhe as per fasade. Perendimi ka investuar politikisht dhe financiarisht, qe shqiptaret, te pranohen ne Bruksel, por mos duhet te gjejme armikun e radhes per kete deshtim?    

Tuesday, March 21, 2017

Deutsche Welle: Kush do influencë dhe si e bën këtë në Ballkan

DeutscheWelle: Kush do influencë dhe si e bën këtë në Ballkan

Në një analizë të agjencisë gjermane të lajmeve, dpa drejtohet vëmendja tek aktorët që duan të kenë influencë në Ballkan.

Bashkimi Europian dhe integrimi euro-atlantik për shumë vetë në rajon përbën bazën e shpresës për një të ardhme më të mirë në Europë. BE mbetet investitorja më e fuqishme e rajonit, megjithë krizën aktuale. Në një intervistë me DW, Stefan Lehne, studiues i fondacionit “Carnegie Europe” me qendër në Bruksel ka theksuar se “si në anën ekonomike, ndihma teknike e të tjera, BE është në mënyrë të pakrahasueshme më e angazhuara, se sa vende të tjera, më shumë se SHBA, Rusia, Turqia do të jenë ndonjëherë”.

Por krahas BE e SHBA janë edhe disa fuqi të tjera botërore që po orientohen gjithnjë e më shumë drejt Europës Juglindore, shkruan DW. Në analizën e agjencisë gjermane të lajmeve renditen disa vende:


Rusia

Oligarkët rusë kanë blerë pjesë të mëdha të bregdetit malazez të Adriatikut me çmime fantastike. Serbia nga ana e saj e ka shitur industrinë e naftës për një çmim tejet të lirë tek Gazpromi. Ndërsa serbët boshnjakë ia kanë lënë firmave ruse rafineritë në Bosanski Brod dhe Modricë. Mediat shtetërore “Sputnik” dhe “RT” ia dalin të jenë rregullisht prezente në mediat e Ballkanit. Ndërsa në krizën e tejzgjatur  të Maqedonisë, Moska mbështet kreun e qeverisë, Gruevski, ndërsa BE dhe SHBA opozitën. Po kështu ndahen frontet edhe në Kosovë. BE e SHBA mbështet shqiptarët, Rusia serbët. Rusia aktualisht dërgon 6 avionë të tipit MiG29 dhe një sistem mbrojtës raketor për Serbinë.

Turqia

Ky vend ka zellin e madh të rikonstruktojë xhamitë historike të shkatërruara nga lufta si në Prizren, Prishtinë, Banja Luka dhe Sarajevë. Nga ana tjetër Turqia dëshiron të paraqitet si invenstitore e madhe në pjesët e varfra të Bosnjes e Serbisë jugore. Agjencia shtetërore e lajmeve, Anadolu ndërkohë është kthyer në një burim të rëndësishëm informacioni mediat rajonale në gjuhët e rajonit.

Kina

Ky vend po ndërton me kredi dhe firmat e vet autostrada të rëndësishme në rajon, ura dhe linja hekurudhore. Kina po ashtu ka filluar rikonstruksionin e një centrali energjitik në Serbi, ka blerë fabrikën e çelikut në Smederevë, në Serbi dhe ka hyrë edhe në sektorin bankar rajonal./DeutscheWelle/

Αθήνα - Γιάννενα: Σε τρεις ώρες και 30 λεπτά με διόδια 36,80 ευρώ!Αθήνα - Γιάννενα: Σε τρεις ώρες και 30 λεπτά με διόδια 36,80 ευρώ!


Image result for athens janina highway

Οι νέοι αυτοκινητόδρομοι έρχονται να αλλάξουν τα δεδομένα και να δημιουργήσουν προοπτικές ανάπτυξης. Το στοίχημα ολοκλήρωσης τους μέχρι τα τέλη Μαρτίου έχει ήδη χαθεί και όλα δείχνουν...
ότι θα παραδοθούν στο σύνολό τους, μέσα στο καλοκαίρι. Το Πάσχα, για το οποίο μιλά συνεχώς το τελευταίο διάστημα ο Υπουργός Υποδομών, στην Ιόνια Οδό, θα προσθέσει μόνο μερικά χιλιόμετρα.. Είναι γνωστό εδώ και καιρό ότι θα αποδοθεί το τμήμα της Γαβρολίμνης ενώ τα μέτωπα στο Μενίδι και στο βόρειο τμήμα μένουν ανοιχτά. Ημιτελή τμήματα θα υπάρχουν και στην Ολυμπία Οδό, τον δρόμο δηλαδή Ελευσίνας- Κορίνθου- Πατρών.

Έτσι οι οδικοί άξονες, οι οποίοι ξεκίνησαν το 2007 με την υπογραφή των συμβάσεων, δέκα χρόνια μετά και ύστερα από πολλές περιπέτειες, φτάνουν στο τέλος τους. Καταληκτική ημερομηνία είναι ο Αύγουστος και τότε αναμένεται να είναι σε πλήρη λειτουργία και οι σταθμοί διοδίων που θα εκτοξεύσουν το κόστος της διαδρομής. Το ταξίδι από τα Γιάννινα προς την Αθήνα, θα συντομεύσει τουλάχιστον κατά μιάμισι ώρα. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι θα γίνεται με ασφάλεια, καθώς η εθνική καρμανιόλα θα αποτελεί παρελθόν.

Οι οδηγοί θα έχουν στην διάθεσή τους, περίπου 400 χιλιόμετρα νέων αυτοκινητοδρόμων (Ιόνια και Ολυμπία) τα οποία θα διανύουν καταβάλλοντας ένα αρκετά υψηλό κόστος. Το κόστος έχει υπολογιστεί σε περίπου 6,2 ευρώ ανά 100 χιλιόμετρα. Το ύψος των διοδίων που θα πρέπει να καταβάλει κάποιος από την Αθήνα μέχρι τα Γιάννινα υπολογίζεται στα 37 ευρώ! Από Αθήνα μέχρι Ρίο, το κόστος των διοδίων θα είναι 11,50 ευρώ. Η χρήση της γέφυρας Ρίου - Αντιρρίου είναι 13,30 ευρώ. Από το Αντίρριο έως τα Ιωάννινα τα διόδια θα έχουν κόστος 12 ευρώ. Από τα Γιάννινα μέχρι το Αντίρριο θα λειτουργήσουν τέσσερις σταθμοί διοδίων.

Δύο από τους τέσσερις θα βρίσκονται στην γεωγραφική ενότητα της Ηπείρου και οι υπόλοιποι στην Αιτωλοακαρνανία. Σταθμοί διοδίων θα λειτουργούν στο Τέροβο, στο Κομπότι, στο Αγγελόκαστρο και στην Κλόκοβα. Επομένως, το συνολικό κόστος του ταξιδιού Αθήνα - Ιωάννινα θα ανέρχεται στα 36,80 ευρώ

For "Gines" the Albanian PM: Albania to hold polls with or without opposition
TIRANA – Prime Minister Edi Rama asserted Monday that the governing majority will hold parliamentary elections on June 18 with or without the participation of the centre-right opposition, ATA reports.

“The ruling majority will enter the parliamentary elections, even alone if necessary,” the governing Socialist Party leader Edi Rama stated at a meeting of his party’s parliamentary group.

Rama was quoted as saying that “the country will hold polls with or without opposition.”

Rama has also asked Socialist MPs to attend the regular session of the Parliament on Thursday when lawmakers are expected to vote on the presidential decree appointing four new cabinet members.

A majority of 71 votes is required to confirm the nomination of new cabinet members.

EP Adopts Resolution on Bulgarians in Albania

Bulgaria: EP Adopts Resolution on Bulgarians in Albania

Politics » BULGARIA IN EU | March 20, 2017

Bulgaria: EP Adopts Resolution on Bulgarians in Albania
A month ago, the European Parliament adopted a resolution on Albania, which included a text, put forward by Bulgarian MEPs Andrey Kovatchev and Angel Dzhambazki, reaffirming the rights of the Bulgarian population in Mala Prespa, Golo Brdo and Gora.

 There are several officially recognized minorities in Albania, among them a Macedonian minority. There are no recent data exactly how many people of Bulgarian origin live there.

 The adoption of the resolution in question by the European Parliament did not make waves or cause particular interest in Albanian society. On the whole, it is fairly tolerant of the self-awareness declared by its members. What the Albanian authorities actually have done when the Bulgarian side has raised the issue in recent years, is to ask for clarification on the positions between Skopje and Sofia, stating they are willing to recognize the right of anyone declaring a different ethnicity. And as political accord between the two capitals is hardly likely to occur any time soon, we can look to the people living in the regions in question to find out what they think.

 And while Sofia and Skopje have not been finding a way to divide up the minority in Albania, the demographic processes are going full steam ahead, decidedly not to the benefit of the preservation of the small, distinctive communities, their language, culture or traditions. And because they are so difficult of access, their population has been dwindling more and more.


Albania, the land that time (almost) forgot

Ionian coast - Albania

DESTINATION GUIDES, EUROPE, OCEAN CRUISE

By Lesley Bellew on 20 March 2017

 Ionian coast - Albania
Albania was hidden from the world for 50 years – but this small and beautiful country is now revealing its magic,  as Lesley Bellew reports.

It’s little further than Italy and nearer to us than Greece, but for half a century Albania might as well have been in outer space. Under the paranoid rule of the dictator Enver Hoxha from 1945 to 1985, it was a country that hardly anyone entered and even fewer were allowed to leave.

Democracy came in 1991, and tourism slowly began to develop. Visitors now account for six per cent of Albania’s national income, and the country welcomed 3.4 million tourists in 2014. Now, with cruise lines showing serious interest in the country’s relatively unspoiled Ionian coast, those numbers are set for a major boost.

Emerald Waterways

MSC’s Poesia has scheduled weekly calls from April to November 2017, P&O’s Oceana will also make regular visits and Cunard, Holland America Line, Voyages to Antiquity, Seadream and Silversea are all choosing Sarande, just across a narrow strait from Corfu, as a port of call during Mediterranean cruises.

Sarande now has a smart promenade lined with chic hotels, bars and restaurants, and above the town is Lekursi Fortress, which offers a panoramic view over the pretty bay.Butrint - Albania
Sixth century ruins at Butrint offer a vivid glimpse of the region’s past
The town also serves as gateway to a wealth of significant archaeological sites. Cruise tours feature Butrint, an ancient Greek and Roman city on the Ksamili Peninsula. With its ancient Greek theatre, Roman baths and Venetian tower, Butrint offers a remarkable cross-section of Albanian history. It has been awarded UNESCO World Heritage status as one of the best preserved archaeological sites in Europe,
even though much of it is still unexcavated.Nearby is the 12th-century Mesopotamian monastery and the intriguing Blue Eye spring on the River Bistritsa. The depth of the spring is a mystery, and many divers have unsuccessfully tried to reach the bottom. Take the Blue Eye spring challenge and throw a stone into
the centre – you’ll find that it will mysteriously reappear.

Another tour option is the UNESCO World Heritage town of Gjirokastra. Clinging to the Gjerë Mountains on the side of the Drino Valley, this former Ottoman merchant town offers some fine architecture to admire, not least a magnificent castle that dominates the view.

Sarande - Albania
With clear Ionian waters and a balmy climate, Sarande has much to offer cruise passengers
If you prefer just to relax, soak up the sun and take in some lovely scenery, Ksamil Beach is only 15 kilometres from Sarande. It’s the perfect spot for a leisurely walk along the soft white sand and a swim in the crystal-clear sea, before a snack at the small beach cafe.

Where in the world…?
Probably because of its decades in isolation, even the well travelled among us can struggle to point to Albania on the map. But there it is – just above Greece, with Macedonia to the east, Montenegro to the northwest and Kosovo to the northeast. The “heel” of Italy is a mere 45 miles away across the Strait of Otranto, which connects the Adriatic and Ionian Seas.

A potted history
Albania spent centuries as an outpost of the Ottoman empire, gaining independence only in 1912. The country was briefly a monarchy under King Zog I, who survived numerous assassination attempts between 1928 and 1939. After Axis occupation during the Second World War, the Albanian Communists, under Hoxha, seized power in 1945. Much economic and social progress was made during the Hoxha years, but the regime was brutally repressive and crumbled after the death of its founder. Today Albania is peaceful, still largely agricultural, and the country is a candidate for membership of the EU.

On the wild side
Albania is home to more than 3,250 species of plants – representing some 30 per cent of all European flora – and the country’s forests are a habitat for grey wolves, brown bears, wild boar, the Balkan lynx, wildcats, pine martens and polecats.

Rocky coastal regions in the south provide good habitats for the endangered Mediterranean monk seal, and if you’re very lucky you might also glimpse the national symbol of Albania, the golden eagle.

What’s cooking?
Albanian cuisine is simple but flavoursome, and strongly influenced by the country’s long history of occupation by the Greeks, Romans and Ottoman Turks. Excellent seafood dishes can be found in Sarande, and prices are favourable compared with many other Mediterranean resorts.

Rick Stein visited Albania during his recent Byzantine Odyssey road trip and he raved about the seafood and “comforting” meat dishes. He learned how to make lepur comlek, a rabbit and onion casserole, and Albania’s national dish, tavë kosi,  or lamb with rice and yoghurt.

Stein also took a mule ride high into the mountains where he joined shepherds as they cooked lamb on a spit, and he was so enchanted by what he found in Albania that he made a pledge to return.

DID YOU KNOW?

Mother Teresa of Calcutta was an Albanian Roman Catholic.
concrete bunker -Albania
Concrete bunkers provide a chilling reminder of the Hoxha years
Albania may be a relatively undeveloped economy but it has some of the fastest and cheapest internet in Europe.
Albanians shake their head when they mean “yes” and nod when they mean “no”.
The poet Lord Byron travelled through Albania during his Grand Tour of the Mediterranean in 1809, praising the country’s rugged beauty in his poem Childe Harold’s Pilgrimage.
Lazarat, a village in the southern part of the country, was once considered the cannabis-producing capital of Europe. In 2014, more than 800 police were deployed in a crackdown on this activity.
Albania is dotted with concrete bunkers built during the Hoxha years because the dictator was fearful of attack. Most of the 750,000 bunkers were never used and many have been demolished, while others are being transformed into homes, cafes or museums.
Sazan Island, a Cold War-era military installation, complete with a nuclear bomb-proof bunker, is being turned into a tourist attraction.
The English cricketer and all-round sporting star CB Fry claimed that he had been offered the kingship of Albania while attending a League of Nations conference in 1920. It says something of the country’s volatility at the time that his account is still widely believed.

Hungary opens new army base near border with Serbia

(Tanjug/AP, file)
Hungarian Defense Minister Istvan Simicsko has opened a new military base on the country's southern border with Serbia.

SOURCE: BETA 
 


He said the soldiers were "working to defend the borders so hundreds of thousands won't march across the country as in 2015," Beta reported, citing AP.

150 soldiers will be deployed at the base, located about 220 kilometer from Budapest.

Hungarian Prime Minister Viktor Orban said last week that "a new fence being built on the Serbian border equipped with surveillance tools can block even large numbers of migrants 'so in Austria and Germany people can sleep soundly, because Hungarians will be protecting Europe's external borders'," said AP.

Σκόπια: Η σλαβική ομάδα «Λιοντάρια» απειλεί με πόλεμο τα αλβανικά κόμματα, τους Αλβανούς και την ΑλβανίαΜάρτιος 21, 2017. 20:30

Σκόπια. Echedoros

Η παραστρατιωτική ομάδα των Σλάβων των Σκοπίων, ' Λιοντάρια', μέσω γραπτού μηνύματός τους,  ζητούν από τον πρέσβη της Αλβανίας στα Σκόπια ή να ζητήσει συγνώμη ή να απελαθεί από τη χώρα.

«Λόγω της σοβαρότητας της πολιτικής κατάστασης στα Σκόπια, αισθανόμαστε την ανάγκη να υπερασπισθούμε τους πολίτες της χώρας.

»Δεν λαμβάνουμε μέρος με καμία πλευρά των πολιτικών κομμάτων θα κάνουμε κριτική σε όλους χωρίς εξαιρέσεις, συμπεριλαμβανομένου του προέδρου του κράτους. Η Ειδική Μονάδα «Λιοντάρια» βλέπουν μόνο το συμφέρον της χώρας και των πολιτών τους, ανεξάρτητα από θρησκευτικές, φυλετικές, εθνικές ή πολιτικές διαφοροποιήσεις.

» Καλούμε τον πρόεδρο της χώρας, να καλέσει τον πρέσβη της Δημοκρατίας της Αλβανίας και δημόσια να απολογηθεί για λογαριασμό της χώρας  του στην ανάμιξη στις εσωτερικές υποθέσεις της χώρας μας με την παρουσία της Πλατφόρμας των Τιράνων.
Εάν δεν το κάνει, ο πρέσβης της Δημοκρατίας της Αλβανίας να απελαθεί αμέσως από τη χώρα μας.

» Τα αλβανικά κόμματα να σταματήσουν την εθνικιστική ρητορική και προωθήσουν τη συνύπαρξη και το σεβασμό στο Σύνταγμα και τους νόμους του κράτους και να εγκαταλείψουν την ουτοπική ιδέα της Μεγάλης Αλβανίας.

» Πρέπει να γνωρίζουν όλοι ότι η ενότητα και η ανεξαρτησία του κράτους προστατεύονται.

»Ζητάμε από τα σλαβικά κόμματα να καθίσουν σε ένα κοινό τραπέζι και να καθορίσουν με ακρίβεια τις κόκκινες γραμμές σε σχέση με το σλαβικό πληθυσμό, τα εθνικά συμφέροντα και τα δικαιώματα των εθνοτικών κοινοτήτων στο νότιο σλαβικό κράτος των Σκοπίων.  Και να μην επιτρέψουν σε εθνική κοινότητα να ευνοείται σε βάρος  των άλλων εθνικών κοινοτήτων», σημειώνει το δημοσίευμα του «Tetovo1».
--

Σκόπια: Στέλνονται αστυνομικοί και στρατός σε πόλεις με αλβανικό πληθυσμόΜάρτιος 21, 2017
Echedoros

Σήμερα στα Σκόπια, στο Τέτοβο και σε ορισμένες κωμοπόλεις, έχει παρατηρηθεί η παρουσία στρατιωτικών και αστυνομικών δυνάμεων.

Σύμφωνα με την δημοσιογραφική πύλη «tetova1» οι δυνάμεις αυτές κινούνται τόσο στις κύριες όσο και στους δευτερεύοντες οδούς (σε γειτονιές).

Η  αυξημένη παρουσία του στρατού και υπηρεσιών ασφαλείας μέσα στις πόλεις, που έχουν κατά πλειοψηφία αλβανικό πληθυσμό, δημιούργησε ανησυχία στους πολίτες, σημειώνει το δημοσίευμα.

FYROM: SDS fears slavo Macedonians will enter Parliament


Tuesday, 21 March 2017

A late night meeting between SDS officials confirm the leadership of the party is very worried about tomorrows meeting in FYROM Parliament, and the growing concern the public will enter Parliament.

Zaev has cursed the protesters whose numbers after 21 days instead of dwindling have drastically increased with each passing day.

Tomorrow, over 43 cities will take part in the protest, at least 100,000+ are estimated in Skopje alone. And this is what freightens the SDS. What if the public enters Parliament, or other Government institutions to prevent the implementation of Edi Rama's platform?

SDS' party leadership concluded in such scenario there will likely be new elections, and the latest polls show Zaev's party is headed for a major loss as they'd lose the majority of the Macedonian vote.

Zaev apparently has already reached out and is seeking guarantees from Baily, Garett and the German ambassador that no new elections are scheduled.

Monday, March 20, 2017

German MP: The West prefers albanians because they're world's best Vassals
Monday, 20 March 2017

MINA

German MP Dr. Alexander Neu stated that the few western countries who continue to meddle in Macedonia's internal affairs must respect the country's sovereignty.

- To respect someone's sovereignty is to not meddle in that country's internal affairs. Yet, we all know that both Berlin and Brussels continue to meddle in the internal affairs of FYROM, Serbia and Montenegro. FYROM is under pressure. Lets talk about the Ohrid Agreement. Macedonia was blackmailed into signing this agreement by the US and NATO. The agreement granted massive concessions to the ethnic Albanian minority much to the detriment of every other minority, incuding the slavo Macedonians themselves - says Dr. Neu who was part of the OSCE mission in Kosovo back in 1999 and has good knowledge of the region.

- What happens in Kosovo today has been ongoing. We are witnessing albanians provoking the Serbs, but Brussels has no comment.  When the Serbs respond, Brussels is hysterical and is seeking answers from the Serbs!? We saw the same thing in 2001 in FYROM. Western nations openly supported albanian separatists and terrorists and opposed any action by the slavo Macedonians. Not much has changed since then unfortunately - says Dr. Neu.

According to Dr. Neu, the West loves albanians because they are the best vassals anyone can ask for.

- The slavo Macedonians and Serbs first and foremost have different culture than what we see today in the west. Culturally they are closer to Russia, which is logical. Often both look at what's best for them, and this is the 'probem'. The west loves the albanians, not because of their culture or lack of it, but because they are the world's best vassals and obey orders without questions.

According to Dr. Neu, FYROM need to set its own course, not put all their efforts into joining NATO. The country need to focus on its sovereignty, economy, strength and seek a neutral status.

Super secret meeting of Iranian opposition in Tirana. John Bolton was invited by USA
With a super organization, in terms of total secrecy, 3,000 MEK members of the Iranian opposition who are in Albania, Tirana celebrated the Persian new year, known as Nevruz.

Initially they expressed gratitude to the hosts in Albanian Albanian, represented by well-known political figures like Pandeli Majko, Fatmir Mediu ecct.

Also, the event fell out the presence of the head of the Catholic Church, as a sign that the Iranians gathered 3,000 opponents of the regime of the Ayatollahs.

But what turned the atmosphere into enthusiasm was the leader of the Iranian resistance. Maryam Rajavi, who lives in France, several days is in Albania to take care to organize this megaevent, since size can envy Albanian political parties.

In fact, the main fear of the Ayatollahs regime is precisely this enthusiasm can create a strong political party, especially with the support of the international community.

"Today, Ayatollah Khamenei faces three major problems: first, for fear of the resistance of the Iranian people; Second, the US policy in the region, which has seriously alarmed the regime; and thirdly, the dilemma over Khamenei's successor, which has led to a deep crisis of the regime. Western governments should not swallow against the regime, elections farce and victimization of the Iranian people. Return Policy head sideways when it comes to human rights, freedom and resistance can not proceed, "said Rajavi.

Attending the festive rally was held in Tirana and prominent figures from the United States and France, two countries that have helped us move 3,000 mujahideen from Camp Liberty in Iraq to Albania.

Among them comes out, the former US ambassador to the UN, John Bolton.

Top Channel TV

Ν.Κοτζιάς καλεί Μόσχα: Αναγνωρίζουμε την Δημοκρατία της Νέας Ρωσίας

 

– Ύστατη προσπάθεια να ακυρωθεί η πώληση των S-400 στην Τουρκία – «Φάπα» και στο ΝΑΤΟ λόγω Λήμνου

Pentapostagma

του Ανδρέα Μουντζουρούλια

Κίνηση υψηλού ρίσκου από τον Υπουργό Εξωτερικών, Νίκο Κοτζιά, με την οποία η Ελλάδα τρέχει να πάρει «πόντους» από τη Μόσχα τη στιγμή που η Τουρκία δεν αναγνωρίζει την ένωση της με τη Κριμαία. Η κίνηση αυτή γίνεται σε ένα 24ωρο που οι εξελίξεις στον κόσμο τρέχουν με απίστευτους ρυθμούς.

Έτσι η Eλλάδα αναγνωρίζει πλέον την Δημοκρατία της Νέας Ρωσίας, ανοίγοντας διάπλατα ένα νέο παράθυρο στις σχέσεις της με την Μόσχα, ειδικά τώρα που το φλερτ Β. Πούτιν και Ρ. Τ. Ερντογάν μετράει μέρες…

Έτσι λοιπόν, αύριο 21 Μαρτίου θα πραγματοποιηθούν τα επίσημα εγκαίνια των γραφείων της της Δημοκρατίας της Νέας Ρωσίας.

Πολιτικοί και δημοσιογράφοι είναι προσκεκλημένοι στο μεγάλο γεγονός, που θα λάβει χώρα στην οδό Θεμιστοκλέους 52 στην Αθήνα.

Πρόκειται και για ένα μήνυμα που θέλει να στείλει η Αθήνα προς την Μόσχα, μια ύστατη προσπάθεια θα λέγαμε για να ακυρωθεί η πώληση των S-400 στην Άγκυρα.

Μια Άγκυρα που συνεχώς προκαλεί και απαιτεί, καθώς μέσω του επιτελάρχη της, κατάφερε να εξαιρεθεί η Λήμνος από νατοϊκή άσκηση που είχε προγραμματιστεί για σήμερα.Πρόκειται για άσκηση ηλεκτρονικού πολέμου στο Αιγαίο, η οποία αρχικά περιελάμβανε στον σχεδιασμό της τη Λήμνο, όπως άλλωστε είχε γίνει και στην αντίστοιχη άσκηση που είχε πραγματοποιηθεί το 2016.

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο επιτελάρχης της Τουρκίας, που υπηρετεί στο στρατηγείο της Συμμαχίας στο Ραμστάϊν της Γερμανίας, απαίτησε να εξαιρεθεί το νησί από τη νατοϊκή άσκηση που ήταν προγραμματισμένη για σήμερα, στο πλαίσιο, προφανώς, της πάγιας απαίτησης της Άγκυρας περί αποστρατικοποιημένων νησιών.

Το ΝΑΤΟ αποδέχθηκε το αίτημα κι ενημέρωσε σχετικά την Αθήνα η οποία αντέδρασε έντονα και απέσυρε αμέσως, συνολικά, τη συμμετοχή της. Η ελληνική πλευρά διεμήνυσε στους επιτελείς της Βορειοατλαντικής συμμαχίας ότι δεν είναι δυνατό να δεχθεί την εξαίρεση της Λήμνου νομιμοποιώντας τις παράλογες τουρκικές απαιτήσεις αφού τα πράγματα είναι σαφή και δεν χωρούν αμφισβητήσεις.

Στο ίδιο πλαίσιο ο Αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Αεροπορίας, Πτέραρχος, Χρήστος Χριστοδούλου, «απάντησε» πετώντας με F-16 από τη Λάρισα στη Λήμνο. Βρέθηκε στην 130 Σμηναρχία Mάχης όπου είχε την ευκαιρία να επιθεωρήσει τους χρόνους ετοιμότητας και αντίδρασης των ιπταμένων της Λήμνου.

Η απόφαση του ΝΑΤΟ να αποκλείσει τελευταία στιγμή τη Λήμνο από άσκηση ηλεκτρονικού πολέμου φαίνεται ότι έχει παίξει το ρόλο της για την επιλογή του αεροδρομίου προσγείωσης. Η Ελλάδα μετά από την “διαγραφή” της Λήμνου έχει ανακοινώσει την αποχώρησή της από την άσκηση.

Μάθιου Νίμιτς: Η FYROM είναι εκτεθειμένη σε υψηλό κίνδυνο


Echedoros

«Είμαι ανήσυχος για την κατάσταση στη FYROM. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι η χώρα βρίσκεται εκτεθειμένη σε υψηλό κίνδυνο, μια κατάσταση που θα επηρεάσει την ασφάλεια και τη σταθερότητα στην πΓΔΜ».

Αυτό δήλωσε ο διαμεσολαβητής Ελλάδας –Σκοπίων, Μάθιου Νίμιτς, στη «Φωνή του Λαού», όπως σημειώνει το ‘Κανάλ 5’(kanal5.com.mk.)

Ο Νίμιτς ελπίζει ότι η κατάσταση θα επιλυθεί και τα προβλήματα θα ξεπεραστούν με ειρηνικά και δημοκρατικά μέσα, στο πλαίσιο του Συντάγματος.

«Εγώ δεν θα μπορούσα να δώσω άλλες μορφές λύσεων, γιατί ο στόχος μου είναι μόνο το ζήτημα της ονομασίας, αλλά εκφράζω και πάλι τη μεγάλη ανησυχία μου για την ειρήνη και τη σταθερότητα στην πΓΔΜ. Ελπίζω οι πολιτικοί και ο λαός θα αντιμετωπίσουν όλα τα προβλήματα που προέκυψαν στη χώρα», δήλωσε ο Νίμιτς.

Lufta per territoret!
Stavri Marko
SManalysis

Ballkani, i eshte kthyer Luftes se Pare Boterore, rreth 100 e ca vite me pare. Ne ate lufte, kishte dy pale populate principale, myslymanet e mbetur nga Perandoria Otomane, filo turqit shqiptaret dhe boshnjaket, dhe te krishteret, sllavet dhe greket, ose filo orthodokset.

Ne perandorine osmane territory qe sot eshte Shqiperia, ne 1908, francezet, organizuan nje regjistrim popullsie, e cila u pranua nga Porta e Larte, dhe vecanerisht ne Provincen e Epirit, dolen dy nocione shteformuese: Filo turqit, ose shqiptaret myslymane dhe te krishteret, orthodokset, epiriotet filo greke.

Kerkesat e Epiroteve, nuk u moren parasysh nga Vendimet e londres ne 1913 qe krijuan Shqiperi me kushte, pavaresisht se ata luftonin te deboning turqit nga teritori i tyre i meparshem, (ndonjehere ne emer te garnizoneve turke, benin rezistence edhe shqiptaret muamedane), megjithate, ndodhi per here te pare, pasi ata organizuan kryengritje te armatosur ndaj, dhe fituan Autonomine te firmosur nga 5 shtete te fuqise se kohes.

Me kalimin e kohes dhe vecanerisht me mbylljen e prakticizmit te feve ne Shqiperi, ne vitin komunist 1967, u krijua idea se Shqiptaret ishin Nje, te pafe, me nje pakice te pakonsiderueshme etnish, ndryshe sec ishte ne praktike ose nga referencat nderkombetare. Edhe pse ne vitin 2011 u krye Regjistrimi i Popullsise, ai nuk u pranua nga fqinjet e krishtere te Shqiperise, pra mbeti Nul. Por, ne se vitet ikin, sistemet ndryshojne, politikat gjithashtu, nuk ndryshon vetedija etno fetare.

Pas nje shekulli e kusur, ndodhemi serish ne te njejtat parametra, nje Shqiperi me sovranitet te kufizuar deri ne Palce, ndaj fuqive te Aleances Perendimore, por e rrezikshme ne menazhimin e pasurive, ndaj grekeve epiriote. Territori Jonian i Shqiperise Jugore, i epirioteve (himarioteve), po kontrollohet nga Tirana, e cila ka ndryshuar Kushtetuten dhe ligjet ne fuqi, per te grabitur prona dhe per te bere investime nga oligarke dhe mafioze. Makina mafioze e Tiranes, nuk kursen Gjykatat dhe prokurorine, Tatimet dhe Policine e Shtetit, Kthimin e Pronave dhe ligjet per zhvillim, qe tu mare token grekeve epiriote, pasurite e te cileve, vetem per efekte turistike, jane disa qindra miliarda euro.

Kulmi arriti dje, kur Komisioneri europian Hahn, i eshte pergjigjur Z/V Presidentit te Parlamentit Europian, Papadhimoulis, se “Pronat e Grekeve ne Shqiperi, nuk jane te garantuara, edhe pse nga Tirana, pritej nje kuadrer ligjor per te garantuar lirite dhe te drejtat e komuniteteve etnike”.

Si duket zanati i vjeter, i hajduterise se “pasurise qe nuk te takon”, ka prekur edhe serbet ne Kosove, Qeveria e Beogradit, pretendon se ne territortin e Kosoves, pamvaresisht popullaten shqiptare me shumice, pronat e serbeve dhe te kishes orthodokse, vleresohen ne 200 milliard euro, per te cilen, kjo fature, u publikua per here te pare, keto dite, pas mosmarveshjeve mes Beogradit dhe Prishtines.    
Ne konfliktin me Beogradin, Prishtines i duhet te perballet edhe me nje akuze te shtuar, pronat dhe territorin. 

Ne te njejten vale, Mari Le Pen, kantidatja per president e Frances, ka deklaruar se Kosova eshte toke e shenjte serbe dhe per kete, ne se do te behem president, “do ti kthej pas Kosoven Serbise”. Mari Le Pen, eshte diska me prane deklaratave te Trump per te ndihmuar Serbine, per te rimare territoret.

Edhe ne FYROM, Bosnje, Mal i Zi ku ish Jugosllavia, u shperbe Brenda nje nate, si pasoje e Efektit Domino,  beteja per Territoret, ka ngritur krye. Shqiptaret, serbet, sllavo maqedonasit por edhe Mointenegrinet, apo kroatet, jane ne te njejtat llogore, per “Territoret”.

Lufta per te rimare “territoret e humbura” te cilat ne logjiken ekonomike perbejne esencen me te kushtueshme te konflikteve gjeopolitike, eshte ringjallur. Ndaj ketyre territoreve, levizin aksione gjeopolitike dhe energjitike, aleanca millitare, luhen diplomacy te fuqishme, luhen garancite per lirite dhe te drejtat humane apo minoritetet, luhen kartat e Autonomise, apo Pavaresise, luhet gjenocidi apo terrori, me pak fjale, lufta eshte ne prag dhe sic e tregon dialektika humane, territorret rrembehen dhe mbrohen vetem me lufte.


Απάντηση Κομισιόν σε Παπαδημούλη για τις μειονότητες στην Αλβανία

Απάντηση έστειλε η Κομισιόν, δια του Αρμόδιου Επιτρόπου της κ. Γιοχάνες Χαν, σε ερώτηση του Αντιπροέδρου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και επικεφαλής της Ευρωομάδας του ΣΥΡΙΖΑ, Δημήτρη Παπαδημούλη, σχετικά με την ενταξιακή πορεία της Αλβανίας και ιδιαίτερα την προστασία τοπικών κοινοτήτων και μειονοτήτων και των ιδιοκτησιακών δικαιωμάτων τους.

Ο Αρμόδιος Επίτροπος για θέματα Ευρωπαικής Πολιτικής Γειτονίας και Ενταξιακών Διαπραγματεύσεων, κ. Χαν, σημειώνει στην απάντησή του ότι η Αλβανία είναι υπό τη στενή παρακολούθηση της Κομισιόν και αξιολογεί τις ελλείψεις που προκύπτουν στo πλαίσιo της Διαδικασίας Σταθεροποίησης και Σύνδεσης.

Αναφορικά με το σημαντικό ζήτημα των δικαιωμάτων ιδιοκτησίας, η Κομισιόν στην πρόσφατη έκθεσή της παραδέχεται ότι «τα δικαιώματα ιδιοκτησίας δεν έχουν διασφαλιστεί και οι διαδικασίες καταγραφής ακίνητης περιουσίας, επιστροφής και αποζημιώσεων πρέπει να ολοκληρωθούν». Τέλος, ο κ. Χαν υπογραμμίζει το γεγονός ότι η διαδικασια κατάρτισης νόμου για την προστασία των μειονοτήτων είναι υπό την επίβλεψη και την τεχνική εμπειρογνωσία της ΕΕ.

Ο Αντιπρόεδρος του Ευρωπαικού Κοινοβουλίου, Δημ. Παπαδημούλης, με αφορμή τα προβλήματα και τις παραλείψεις που είχαν αποτυπωθεί στην πρόσφατη έκθεση προόδου της Κομισιόν (2016), είχε καταθέσει ερώτηση στην Κομισιόν σχετικά με την έλλειψη ουσιαστικής προόδου στα ζητήματα ελευθερίας έκφρασης, τα ιδιοκτησιακά δικαιώματα και την πάταξη της διαφθοράς.

Ο κ. Παπαδημούλης είχε ρωτήσει την Κομισιόν, μεταξύ άλλων, σχετικά με τις «πρωτοβουλίες που θα αναλάβει, προκειμένου να καταπολεμηθεί το οργανωμένο έγκλημα και η διαφθορά στα ΜΜΕ» ενώ είχε ζητήσει να προστατευτούν μειονότητες, τοπικές κοινότητες και ιδιώτες «από αδιαφανείς αποφάσεις και καθυστερήσεις σχετικά με τα ιδιοκτησιακά δικαιώματα».Ακολουθουθούν οι πλήρεις ερώτηση και απάντηση:Ερώτηση με αίτημα γραπτής απάντησης προς την Επιτροπή

Θέμα:        Χρόνια προβλήματα της Αλβανίας στην ενταξιακή της πορεία

Η έκθεση προόδου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για την Αλβανία (2016) αναδεικνύει σειρά προβλημάτων, παραλείψεων και ελλιπούς εφαρμογής του ευρωπαϊκού κεκτημένου, που δυσκολεύουν σε μεγάλο βαθμό την ευρωπαϊκή προοπτική της χώρας.

Μεταξύ των σημαντικότερων ζητημάτων είναι η ελευθερία έκφρασης, τα ιδιοκτησιακά δικαιώματα, η πάταξη του οργανωμένου εγκλήματος και η βελτίωση του επιχειρηματικού περιβάλλοντος.

Στα παραπάνω ζητήματα δεν υπάρχει καμία ουσιαστική πρόοδος, τόσο σε επίπεδο υιοθέτησης και εναρμόνισης με την ευρωπαϊκή νομοθεσία, όσο και σε επίπεδο εφαρμογής και αποτελεσματικότητας της νομοθεσίας στους επιμέρους τομείς.

Η ελευθερία έκφρασης δεν διασφαλίζεται, η συνταγματικότητα του νόμου για την προστασία ιδιοκτησιακών δικαιωμάτων είναι αμφισβητήσιμη, οι προσπάθειες για πάταξη του οργανωμένου εγκλήματος και της σωματεμπορίας είναι ασθενείς, ενώ το επιχειρηματικό περιβάλλον παραμένει προβληματικό λόγω της διαφθοράς και της ατελούς νομοθεσίας.

Κατόπιν τούτων, ερωτάται η Επιτροπή:

–     Ποιες πρωτοβουλίες θα αναλάβει, προκειμένου να καταπολεμηθεί το οργανωμένο έγκλημα και η διαφθορά στα ΜΜΕ, καθώς και να αποτραπεί η καταπάτηση της ελεύθερης έκφρασης;

–     Πώς θα προστατευθούν ιδιώτες, τοπικές κοινότητες και μειονότητες από αδιαφανείς αποφάσεις και καθυστερήσεις σχετικά με τα ιδιοκτησιακά δικαιώματα;

–     Με ποια μέτρα θα ενισχυθεί ένα υγιές επιχειρηματικό περιβάλλον χωρίς διαφθορά και κυβερνητικές παρεμβάσεις;

Απάντηση του κ. Hahn εξ ονόματος της Επιτροπής

Όλα τα ζητήματα που αναφέρει ο κ. βουλευτής είναι υπό στενή παρακολούθηση από την Επιτροπή και αξιολογήθηκαν πρόσφατα στην έκθεση του 2016 για την Αλβανία[1]. Η Επιτροπή παρακολουθεί συναφείς πτυχές μέσω της συμμετοχής της στο πλαίσιο της Διαδικασίας Σταθεροποίησης και Σύνδεσης. Επιπλέον, η Επιτροπή συμμετέχει σε αυτούς τους τομείς μέσω του Μηχανισμού Προενταξιακής Βοήθειας (ΜΠΒ), ο οποίος κατά την περίοδο 2014-2020 θα ανέλθει κατά προσέγγιση σε 97 εκατ. ευρώ στους τομείς του κράτους δικαίου και των θεμελιωδών δικαιωμάτων. Η στήριξη πολλών χωρών του ΜΠΒ, που πραγματεύεται συναφή θέματα, έχει ετήσιο ύψος περίπου 10 εκατ. ευρώ.

Όσον αφορά στην καταπολέμηση της διαφθοράς στον ιδιωτικό τομέα, η Αλβανία θέσπισε το 2016 νόμο σχετικά με την προστασία των μαρτύρων δημοσίου συμφέροντος, γεγονός το οποίο έχει επίσης αντίκτυπο στις ιδιωτικές οντότητες. Η Επιτροπή υποστηρίζει την εφαρμογή αυτού του νόμου και ευρύτερων μέτρων κατά του εγκλήματος και της διαφθοράς μέσω της βοήθειας του ΜΠΒ.

Όσον αφορά στα δικαιώματα ιδιοκτησίας, στη φετινή έκθεση για την Αλβανία, η Επιτροπή εκτιμά ότι καταβλήθηκαν προσπάθειες, παρά το γεγονός ότι «η επιβολή των δικαιωμάτων ιδιοκτησίας δεν έχει ακόμη διασφαλιστεί και οι διαδικασίες καταγραφής ακίνητης περιουσίας, επιστροφής και αποζημιώσεων πρέπει να ολοκληρωθούν». Επίσης, η Επιτροπή παρακολουθεί εκ του σύνεγγυς την εν εξελίξει διαδικασία κατάρτισης νόμου για την προστασία των μειονοτήτων. Η διαδικασία αυτή περιλαμβάνει δημόσια διαβούλευση και επικουρείται από διεθνή τεχνική εμπειρογνωσία.

Pristina Snaps Up 200 Billion Euros' Worth of Serbian Property in Kosovo

General view of the town of Mitrovica, Kosovo. (File)
Link
The authorities of the self-proclaimed Kosovo republic have decided to confiscate up to 200 billion euros’ worth of real estate of the former Yugoslavia’s Serbia and Kosovo Province, adding pressure to an already strained relationship between Pristina and Belgrade.


The Kosovo cadastral agency has been instructed to immediately register all real estate, amounting to more than 2 million square meters of buildings, including a ski resort and a mining complex, but also land, as the property of Kosovo.

Meanwhile, according to the Serbian cadaster agency, Serbian immovable property in Kosovo amounts to 1 million square meters and Serbian-owned enterprises in the region are valued at about 200 billion euros.


The region’s strategic natural resources “privatized” by the Pristina government include almost 15 billion tons of lignite and over 42 billion tons of lead and zinc.
Reacting to the news, Serbian First Deputy PM and Foreign Minister Ivica Dacic said the decision was "completely illegal, and unacceptable."

No serious investor will spend money in Kosovo based on this decision of the government in Pristina — "because they won't know whose property it is in the end," he added.

According to the former head of the Kosovo cadastral agency, Slavica Radomirovic, 58 percent of industrial enterprises and real estate in Kosovo belong to Serbia and its citizens as proved by original documents taken out of the region after the 1999 war.

Radomirovic warned that the Kosovo authorities had prepared their own cadaster books based on forged data.

In an interview with Sputnik Serbia, Dusan Prorokovic, an expert with the Belgrade-based Strategic Alternative Fund, said that Pristina prefers to resolve all disputes with Belgrade by military force and that all it really wants is property.

“All they are doing was previously approved by the Obama Administration. They started with a demand for a Kosov army and within the next few weeks we could expect further such steps by Pristina. They know that the international community will look on as a new balance of forces is emerging in the Balkans,” he said.

Political analyst Dusan Janjic said that all this was a logical continuation of the EU-launched process of illegal privatization of Serbian property in Kosovo.

“Pristina is speeding up this whole process across the board. Just like its [Western] sponsors, it wants things like the army and property cut out for it before they start a dialogue in a new format,” he added.

Meanwhile, Kosovo Vice-Premier Branimir Stojanovic told the Serbian TV channel RTS that the decision to confiscate Serbian property in Kosovo was legally nil and void and could seriously complicate relations with Belgrade.

He added that the decision was taken behind closed doors without asking the opinion of Serbian representatives in the regional parliament.

Kosovo unilaterally proclaimed independence from Serbia in 2008 and is recognized by over 100 UN member states. Serbia, as well as Russia, does not recognize Kosovo’s independence.

Nikos Kotzias: Germany wants to punish Greece

kot

Interview to National Interest magazine

Greek Foreign Minister Nikos Kotzias said Germany had a hegemonic role in Europe and was demanding more austerity measures from Greece in an interview to magazine “National Interest”. In his interview given to the magazine’s publisher J. Heilbrunn, Mr. Kotzias argued Germany’s goal was to drain Greece and not bring growth to the country.

 “The powers structure in Germany is grounded in economic, not in political or democratic power”, Mr. Kotzias said, adding that this meant the Germans had a stronger role in the EU bloc.

 “They [Germany] believes Greece should be punished due the behaviour of its [Greece’s] elite.” The Greek Foreign Minister said that Greece has been harshly punished by the refugee crisis and accused German Chancellor Angela Merkel of misjudging the extent of the problem because she was absorbed in domestic economic affairs.

He added that Europe lacked any leadership at the current moment, stressing there had been little democratic discussion about what kind of Europe they wanted for the 21st century.

Albanomania: City names street after US President Donald Trump

Donald J Trump Boulevard was inaugurated by the mayor of the Albanian city Kamza on Sunday.

Donald J Trump Boulevard was inaugurated by the mayor of the Albanian city Kamza on Sunday.


One of the poorest cities in Albania, Kamza, has renamed one of its streets after US President Donald Trump.

Donald J Trump Boulevard was inaugurated by Kamza Mayor Xhelal Mziu on Sunday.

Last November, Mziu made another peculiar move, declaring Trump to be an "honorary citizen" of Kamza and calling him a "revolutionary model of the new democratic order, an expert in the economy, a foreign policy negotiator, a communicator with a sharp mind and a leader for modern times."

Not everyone was impressed. "Mziu is testing us. Very few people know (Trump)," said cigarette seller named Haxhi Hyra.

Κόνιτσα:Πάνω Από Μισός Τόνος Κάνναβης Μέσα Σε Τροχόσπιτο 2 Συλλήψεις

 Epirus TV NEWS  3/20/2017

Συνελήφθησαν  στην Κόνιτσα Ιωαννίνων, δύο υπήκοοι Αλβανίας, μέλη εγκληματικής ομάδας εισαγωγής και μεταφοράς μεγάλης ποσότητας κάνναβης στο εσωτερικό της χώρας
Η σύλληψή τους ήταν αποτέλεσμα αστυνομικής επιχείρησης του Τμήματος Δίωξης Ναρκωτικών Ιωαννίνων σε συνεργασία με  το Τμήμα Συνοριακής Φύλαξης Κόνιτσας
Κατασχέθηκε πάνω από μισός τόνος κάνναβης μέσα σε τροχόσπιτο


Βρέθηκαν (180) δέματα κάνναβης, συνολικού βάρους (529.415) γραμμαρίων, τα οποία ήταν κρυμμένα στο εσωτερικό του οχήματος

Άλλο ένα καίριο πλήγμα κατάφερε η Ελληνική Αστυνομία, στα κυκλώματα που δραστηριοποιούνται στην οργανωμένη εισαγωγή μεγάλων ποσοτήτων ναρκωτικών, με την κατάσχεση πάνω από μισού τόνου κάνναβης και τη σύλληψη δύο δραστών.

Συγκεκριμένα, συνελήφθησαν, σήμερα (20.03.2017) το πρωί  στην Εθνική Οδό Κόνιτσας – Κοζάνης (στο ύψος της Κόνιτσας),  στο πλαίσιο οργανωμένης αστυνομικής επιχείρησης από το Τμήμα Δίωξης Ναρκωτικών Ιωαννίνων σε συνεργασία με το Τμήμα Συνοριακής Φύλαξης Κόνιτσας, δύο αλλοδαποί, υπήκοοι Αλβανίας, ηλικίας 53 και 26 ετών,  οι οποίοι αποτελούν μέλη εγκληματικής ομάδας που ενέχεται σε εισαγωγή ναρκωτικών ουσιών, με σκοπό την προώθησή τους στο εσωτερικό της χώρας.
Σε βάρος των εμπλεκομένων σχηματίστηκε ποινική δικογραφία, κακουργηματικού χαρακτήρα, για το αδίκημα της εγκληματικής οργάνωσης, σε συνδυασμό με παραβάσεις της νομοθεσίας για τα ναρκωτικά και της Νομοθεσίας περί Αλλοδαπών.

Ειδικότερα, ως προς το χρονικό της υπόθεσης, στο πλαίσιο συντονισμένων ενεργειών και επιχειρησιακών δράσεων, οι αστυνομικοί ακινητοποίησαν για έλεγχο αυτοκινούμενο τροχόσπιτο, στο οποίο επέβαιναν οι δύο δράστες και μετά από έρευνα που έγινε σε αυτό, βρέθηκαν σε διάφορα σημεία στο εσωτερικό του οχήματος,  μεγάλες ποσότητες ακατέργαστης κάνναβης.
Συνολικά, κατασχέθηκαν:

• ακατέργαστη κάνναβη, συνολικού βάρους (529.415) γραμμαρίων
• το τροχόσπιτο ιδιοκτησίας εταιρείας ενοικιάσεων αυτοκινήτων, ως μέσο μεταφοράς των ναρκωτικών, το οποίο είχε μισθώσει 54χρονος ημεδαπός που αναζητείται
• το χρηματικό ποσό των (170) ευρώ και τρία κινητά τηλέφωνα.
Οι συλληφθέντες  θα οδηγηθούν στον κ. Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Ιωαννίνων ενώ την προανάκριση και τις έρευνες, που βρίσκονται σε εξέλιξη, διενεργεί το Τμήμα Δίωξης Ναρκωτικών Ιωαννίνων.
NATO excludes Limnos from exercise – Greece withdraws!


ag1

The Hellenic Air Force’s “Gate Keepers” as you have never…
NATO -once again…- danced on Turkey’s tune! With a decision that could evolve into a diplomatic incident, NATO excluded the island of Limnos from an electronic warfare exercise.

Turkey has been questioning Greece’s sovereign rights on Limnos and has attempted repeatedly in the past to exclude the island from NATO exercises.

Immediately after NATO’s decision became known, Greece announced officially that it not participate.

Last year Limnos was included without any issues whatsoever. However, in the exercise that was about to start today it was announced that it wouldn’t, at literately the last minute!

The Hellenic Air Force Chief of Staff flew with an F-16 to Limnos in a symbolic flight.

The Greek Golden Visa program is successful


ad
1.573 citizens of third countries have been granted residence permits

Proto Thema

 The Greek Golden Visa, a program that grants residence permit to foreigners that buy of lease real estates of a 250.000 Euro value and above, has being so successful that the government is considering expanding it to other forms of investments as well.

These could include investments in bonds or investment fund’s stocks of at least 250.000 Euros.

As of January 31st, 1.573 residence permits have been granted under this program, with the majority of the recipients coming from China (664), Russia (343), Egypt (77), Lebanon (73) and Ukraine (76).

Sunday, March 19, 2017

Kremlin-backed media adds to western fears in Balkans

Image result for financial times

Alarm in European capitals at breadth of Moscow’s influence. Financial Times


European Council president Donald Tusk says 'unhealthy influences' are 'destabilising countries' © Reuters

by: Andrew Byrne in Belgrade

Sputnik’s arrival in Serbia in late 2014 attracted little more than quizzical glances from neighbours on the quiet Belgrade back street.


But more than two years later, Serbia’s top politicians are beating a path to the pro-Russian news agency’s door, which — thanks to generous funding from the Kremlin — has become a major force in a polarised media landscape.

Behind its barred windows, dozens of experienced local journalists pump out online stories and radio news bulletins syndicated free to 20 stations across the country. It provides “the Russian voice” for Serbian listeners, according to Ljubinka Milincic, the 64-year old editor-in-chief, although she insists that it is editorially independent of Moscow.

Still, its popularity is adding to growing EU fears about Moscow’s influence — and its implications for regional instability — in the volatile Balkans. Theresa May, UK prime minister has called on fellow EU leaders “to do more to counter destabilising Russian disinformation campaigns and raise the visibility of western commitment” to the Balkans. Donald Tusk, European Council president, said “unhealthy external influences” had fuelled tensions and were “destabilising countries”.

Russia’s strategy in recent years has been to use Sputnik — and more than 20 other pro-Kremlin media outlets — to “destabilise the region and discredit the EU and Serbia’s membership ambitions,” said Jelena Milic, director of CEAS, a pro-Nato think-tank. Moscow has succeeded in portraying itself as a partner in a centuries-old pan-Slavic brotherhood, she says, and a defender of Serbia’s interests, by loudly backing Belgrade’s territorial claim over Kosovo and blocking UN resolutions on the 1995 Srebrenica massacre.

The difference is that the pro-Russian media have paying readers while the pro-western media don’t
Milorad Vucelic
As a result, there is diminishing support for EU membership among Serbs, surveys show. Although unemployment is declining in the country of 7m people, one-fifth of the labour force is jobless. Many overestimate Russian investment and trade flows compared with western economic ties. A quarter of Serbs believe Russia is the country’s biggest donor — in fact, Moscow isn’t even in the top five.

There are signs of a Western response. US investment company KKR — which counts former CIA director-general David Petraeus among its partners — also owns a national TV channel and the largest cable and internet company. The BBC announced plans this month to reopen its Serbian language news service in Belgrade by 2018 — seven years after it closed. Its budget — funded by the UK government — will be modest at first; around £600,000 annually. BBC Serbia will employ 20 local staff, compared to about 30 at Sputnik, which refuses to divulge its expenditure or the number of unique visitors its website attracts.

One recent Sputnik Serbian article praised Turkish president Recep Tayyip Erdogan for alleging that Dutch peacekeepers killed 8,000 Bosniaks during the 1995 massacre in Srebrenica, Bosnia. An article on the English language site accused the west of wanting “blood in the streets of Skopje” in pursuit of a greater Albania project.

But it has gained credibility among local journalists who say its editorial tone is sober when compared with much of Serbia’s locally owned tabloid media, which often feature lurid personal attacks and hero-worship of Russian president Vladimir Putin.

Ivan Krastev
EU goes back to the future in the Balkans
Russia and Turkey are united in their efforts to reduce the bloc’s influence

Presenters such as Uros Bobic, a former BBC journalist who lost his job when the old office closed in 2011, earn many multiples of what they might make at national newspapers and say they are free to do their work without interference.

“It’s a highly polarised media landscape,” admits Milorad Vucelic, who directed Serbia’s state broadcaster during the regime of former Serbian president Slobodan Milosevic. He now edits Pecat, an enthusiastically pro-government, pro-Russian weekly and describes some of his media competitors as “scum” for their use of profane content. “The difference is that the pro-Russian media have paying readers while the pro-western media don’t,” he says. Mr Vucelic says his readers stopped believing Serbia would join the “hypocritical” EU long ago.

Ms Milincic says Sputnik is merely satisfying a local appetite for the Russian perspective on news. “I’m concerned by the western attitude that they should be the ones who decide the level of Russian influence here,” she says. “It’s for independent countries to decide these things.”

Despite the EU’s perennial crises and doubts over Serbia’s membership prospects, one senior EU official insisted the bloc’s power of attraction would see off any Russian alternatives. “Whenever we as the EU get our act together and speak with one voice, there’s no one who can compete with us,” the official said.

Not so, says Mr Vucelic: “The truth is, no one believes in that any more.”

Copyright The Financial Times Limited 2017. All rights reserved. You may share using our article tools. Please don't cut articles from FT.com and redistribute by email or post to the web.

Gazeta ruse ‘Sputnik’: Senatorët amerikanë ndaluan projektin e Shqipërisë së Madhe
Gazeta ruse ‘Sputnik’ ka komentuar një letër të senatorëve amerikanë duke e konsideruar përmbajtjen e saj pro Nikolla Gruevskit dhe Serbisë.

Sputnik thekson se “Senatorët amerikanë ndaluan projektin e Shqipërisë së Madhe”, përcjell agjencia e lajmeve INA.

Sipas portalit të Kremlinit, senatorët amerikanë kërkojnë direkt nga kreu i Departamentit të Shtetit të ndalojnë zbatimin e platformës shqiptare në Maqedoni.

Gazetari dhe ish-korrespondenti Cvetin Çilimanov tha për Sputnik se “Ambasada e SHBA është me të vërtetë plotësisht e përfshirë në zhvillimet politike në Maqedoni dhe kjo nuk është e panjohur”.

Paratë shkojnë në organizimin e Organizatave Soros-it për Shoqëri të Hapur në Maqedoni, e cila është e lidhur ngushtë me Partinë Social Demokrate “, shpjegon Çilimanov.

Ai thotë se pret që ky hetim të zgjerohet në ambasadën në Shqipëri, ku ambasadori Donald Lu ka punuar në mënyrë të ngjashme me ambasadorin në Maqedoni, Jess Bailey. Pas disa hetimeve Departamenti i Shtetit thekson se paratë janë shpenzuar në mënyrë të rregullt. Këto përgjigje janë cilësuar të pakënaqshme nga senatorët. Sipas bashkëpunëtorit të Sputnik, senatorët po hetojnë edhe korespondencën private të ambasadorëve.

Ai vë në dukje se administrata e Trump ka kërkuar për të reduktuar në mënyrë drastike paratë që janë ndarë për Departamentin e Shtetit dhe USAID-it, dhe beson se hetimi i kërkuar nga republikanë kongresmenë është pjesë e të njëjtës përpjekje për të reduktuar hapësirën për abuzim politik të parave që ka kryer administrat e ish -Presidentit Obama, i cila ka ndihmuar partitë te majta, shkruan Bw.

“Unë shpresoj se efekti i hetimit do të jetë për të reduktuar ndikimin e ambasadës amerikane në Maqedoni. Nëse ky presion e çon ambasadorin të sillet në mënyrë të barabartë për të gjitha palët do ishte më mirë”, thotë Çilimanov.

Stevan Gajiç nga Instituti për Studime Evropiane tha për Sputnik se letra e senatorëve është një lajm i mirë për popullin serb në Ballkan, për shkak se kjo lëvizje në mënyrën më të drejtpërdrejtë tenton të pengojë projektin “Shqipërisë së Madhe”.

Sipas tij, senatorët republikanë paralajmëruan se ambasada amerikane në disa pjesë të botës kanë një politikë kundër asaj të shpallur e presidentit të ri amerikan.

“Senatorët amerikanë kërkojnë nga Departamenti i Shtetit për të vendosur rendin në shtëpi dhe se ambasadat nuk duhet të sillen ndryshe dhe se duhet të ndryshojë politika e SHBA-së në 25 vitet e fundit në Ballkan”, tha Gajiç.

Siç thotë ai, kjo ngjarje ka dërguar një mesazh shumë të fortë.

“Shqiptarët kanë marrë tashmë një karton të verdhë, në qoftë se nuk mund ta quajmë të kuqe, atë për ushtrinë e Kosovës. Unë mendoj se populli serb në Ballkan është pjekuria e elitës sonë dhe duhet të përfitojë nga këto zhvillime pozitive në skenën ndërkombëtare”, tha Gajiç për Sputnik. LAPSI 

Δημοσκόπηση: Σε κορύφωση ο εθνικισμός στα Σκόπια


Τα σλαβικά μέσα ενημέρωσης  των Σκοπίων, αναφέρονται στη συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών ενάντια στη διγλωσσία στη χώρα

Μάρτιος 19, 2017. 20:36

Σκόπια. Echedoros

Πάνω από το 80% των πολιτών αντιτίθεται στη διγλωσσία στην επικράτεια, σύμφωνα με το αποτέλεσμα έρευνας που πραγματοποιήθηκε από το Ινστιτούτο Πολιτικών Ερευνών στα Σκόπια (ipis.org.mk). Η αλβανική konica.al αναφέρεται στη δημοσκόπήση και σημειώνει την έξαρση του εθνικισμού στα Σκόπια

Οι ερωτηθέντες δήλωσαν ότι αξιολογούν θετικά τη στάση του  επικεφαλής του VMRO-DPMNE, Νίκολα Γκρούεφσκι σε ποσοστό 26%, ακολουθεί ο αρχηγός του SDSM με 13,5%, ο αρχηγός του DUI, Αλί Αχμέτι  με 4,5 τοις εκατό, ο πρόεδρος της χώρας,  Γκιόργκε Ιβάνοφ με 3% και ο Μπιλάλ Κασάμι από το κίνημα Besa με 1,1 %.


Για το ζήτημα της αποδοχής της πλατφόρμας των Αλβανών και της διγλωσσίας το 54% εξέφρασε τη θέση ότι θα αποτελούσε προοίμιο για μεγάλες διαιρέσεις και πιθανόν ομοσπονδιοποίηση, το 23,8 % εκτίμησε  ότι δεν θα αλλάξει τίποτε , μόνον θα προωθηθούν τα δικαιώματα των Αλβανών, ενώ το 22,1 % απάντησε ‘δεν ξέρω’.


Αρνητική σε ποσοστό 72,5% ήταν η αποδοχή της πλατφόρμας των αλβανικών κομμάτων προκειμένου να σχηματίσουν νέα κυβέρνηση με επικεφαλής τον Ζόραν Ζάεφ, ενώ το 15,2 % υποστήριξε αυτή τη θέση και 12,3 τοις εκατό απάντησε ‘δεν ξέρω’.


Το 81% των ερωτηθέντων τάχθηκε κατά  της διγλωσσίας σε όλη την επικράτεια και μόνο το 12,2 τοις εκατό τάχθηκε υπέρ, ενώ 6% δεν απάντησε.


Επίσης, το 52,2 τοις εκατό των ερωτηθέντων δήλωσε ότι η προσφορά του Γκρούεφσκι να υποστηρίξει μια κυβέρνηση του SDSM εάν δεν αποδεχθεί την αλβανική πλατφόρμα φαίνεται ειλικρινής προσπάθεια για να σώσει τη χώρα από την ομοσπονδιοποίηση και το διαμελισμό της.

U.S. report on narcotics situation in Albania spurs debatesAccording to Albanian Prime Minister Edi Rama, the U.S. report proved "how much Albania had done in the fight against cannabis" while he stressed that much more remained to be done.

FAMAGUSTA GAZETTE CYPRUS•Sunday, 19 March, 2017

Albanian politics has been engulfed by strong debates and trade of barbs on following the publication of the 2017 International Narcotics Control Strategy Report by the U.S. State Department.

The report underlined that Albania remained a significant source country for marijuana, as well as a transit route for cocaine and heroin destined for European markets.

Such findings brought several accusations raised by the Albanian opposition representatives, but also triggered strong debates within the ruling coalition.

According to Albanian Prime Minister Edi Rama, the U.S. report proved "how much Albania had done in the fight against cannabis" while he stressed that much more remained to be done.

But Albanian opposition head Lulzim Basha said the report included Albania in the blacklist of the countries known for money laundering.

Basha said the report also confirmed opposition's claims on the increasing cultivation of narcotics as well as huge growth of corruption in the country.

He blamed the government for such situation, and said that the report was yet another proof that the cause of opposition's protest was right.

The opposition has been protesting in capital's main boulevard since Feb. 18, and it has constantly declared its unwavering decision to continue protest till Rama resigns and paves the way for creation of a caretaker government.

Meanwhile, the report also spurred debates within the ruling coalition, namely, between the Socialist Party (SP) and Socialist Movement for Integration (SMI).

While calling the situation alarming, Luan Rama, General Secretary of SMI, called on law enforcing agencies to react more responsibly.

Reacting to such statements, the recently dismissed Minister of Interior Sajmir Tahiri said that such claims were inaccurate.

The latest findings from the U.S. report come only a few days after prime minister Edi Rama dismissed Tahiri over allegations of police involvement with drug cultivation and trafficking networks in the country.

Although Albanian authorities have reported an increase in arrests as well as destruction of cannabis plantations in 2016, there were also reports of increased cannabis cultivation within the country.
According to the report, major proceeds-generating crimes in Albania include drug trafficking, tax evasion, smuggling, and human trafficking while the country has a substantial black market for smuggled goods, which facilitated by weak border controls and customs enforcement.

Σκοπιανος Τυπος¨Τα Σκόπια «παρακαλάνε» να τα προστατέψει ο Κοτζιάς – «Η Ελλάδα ηγέτης των Βαλκανίων»


Greek News

 Οι εφημερίδες των Σκοπίων την Τετάρτη επικεντρώθηκαν στην επίσκεψη του Νίκου Κοτζιά στην Ουάσιγκτον με «ανησυχία» αλλά και… παράπονο, αφού καθώς το σκοπιανό κρατίδιο ταλανίζεται από την πολιτική του κρίση και τους αλβανικούς αλυτρωτισμούς φαίνεται ότι θα ήθελαν να είχαν αυτή τη δύσκολη περίοδο την Ελλάδα προστάτιδά τους, παρά την καπήλευση του ονόματος της «Μακεδονίας» και τη συστηματική διαστρέβλωση της ελληνικής ιστορίας…

Υπό τον τίτλο «Ο Κοτζιάς ξέρει ποιος είναι ο υπεύθυνος για την κρίση στη “Μακεδονία”, αλλά δεν το λέει δημόσια», η σκοπιανή εφημερίδα DNEVNIK αναφέρει ότι κατά τη συνάντηση με τον Αμερικανό υπουργό Εξωτερικών Ρεξ Τίλερσον, ο Νίκος Κοτζιάς τόνισε πως η Ελλάδα είναι η αρχαιότερη δημοκρατία και στενή φίλη και σύμμαχος των ΗΠΑ, με τις οποίες βρέθηκαν πλάι-πλάι στους απελευθερωτικούς πολέμους.

Η εφημερίδα επισημαίνει ότι στη συνάντηση των δύο υπουργών Εξωτερικών ο Νίκος Κοτζιάς αναφέρθηκε στις εξελίξεις στην ευρύτερη περιοχή και παρουσίασε την Ελλάδα ως την πιο σταθερή χώρα-εταίρο των ΗΠΑ σε μία ασταθή περιοχή.

Σε αυτό το πλαίσιο αναφέρθηκε και στις ελληνοτουρκικές σχέσεις, κάνοντας λόγο για τουρκική νευρικότητα.

«Οι πηγές σημειώνουν ότι στη συνάντηση δεν έγινε σοβαρή συζήτηση για τη “Μακεδονία” και για την Κύπρο, κάτι που είναι πολύ παράξενο, αν ληφθεί υπόψη ότι πρόκειται για επίκαιρα ζητήματα της ελληνικής διπλωματίας. Ωστόσο, σύμφωνα με ανεπίσημες πηγές, έγινε λόγος για “την κατάσταση στα βόρεια”, δηλαδή για την κρίση στη “Μακεδονία”. Επ’ αυτού, η Ελλάδα παρουσιάστηκε ως περιφερειακός ηγέτης, υπογραμμίζοντας την πρωτοβουλία τετραμερούς συνεργασίας Ελλάδας, Βουλγαρίας, “Μακεδονίας” και Αλβανίας», σημειώνει το δημοσίευμα και προσθέτει:

«Πηγές της DNEVNIK λένε ότι αυτή τη στιγμή η Ελλάδα αποφεύγει να σχολιάσει την πολιτική κρίση σε μας. Αυτό που σίγουρα θα πουν [οι Έλληνες], σημειώνει η διπλωματική πηγή, είναι ότι “εμείς σας τα λέγαμε ότι το πρόβλημα δεν είναι το όνομα, αλλά ότι αυτοί [τα Σκόπια] δεν είναι σε θέση να ενταχθούν στο ΝΑΤΟ και την ΕΕ”».

Τέλος, το δημοσίευμα αναφέρει ότι «ο Κοτζιάς, απαντώντας σε δημοσιογραφικές ερωτήσεις, είπε ότι γνωρίζει ποιοι ευθύνονται για την κρίση στη “Μακεδονία”, ενώ σε συμπληρωματική ερώτηση που του ζητούσε να τους κατονομάσει, ανέφερε ότι “ας είναι αυτό το δημοσιογραφικό καθήκον σας να το ερευνήσετε”».

Η εφημερίδα UTRINSKI VESNIK, με τίτλο «Ο Κοτζιάς ενημέρωσε τον Τίλερσον για την “Μακεδονία”», αναφέρει ότι στη συνάντηση ο Έλληνας ΥΠΕΞ μίλησε στον Αμερικανό ομόλογό του για την προβληματική κατάσταση στα Σκόπια και τις ελληνικές προσπάθειες για την σταθεροποίηση της χώρας, παραθέτοντας σχετικές δηλώσεις του Έλληνα ΥΠΕΞ μετά τη συνάντηση.

Επίσης, επικαλούμενη την ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ, η UTRINSKI VESNIK σημειώνει ότι στη συνάντηση ο Έλληνας ΥΠΕΞ παρουσίασε χάρτη της περιοχής της Μεσογείου και των Βαλκανίων, προκειμένου να δείξει ότι η Ελλάδα αποτελεί βασικό πυλώνα σταθερότητας σε μία ασταθή περιοχή.

Σε αυτό το πλαίσιο, συνεχίζει το δημοσίευμα, ο Νίκος Κοτζιάς παρουσίασε στον Αμερικανό ομόλογό του τις ελληνικές πρωτοβουλίες για εντατικοποίηση της επικοινωνίας και βελτίωση των σχέσεων με άλλες χώρες, όπως η πρωτοβουλία τετραμερούς συνεργασίας Ελλάδας, Βουλγαρίας, Σκοπίων και Αλβανίας.

Από την πλευρά της, η εφημερίδα NOVA MAKEDONIJA, σε ανταπόκρισή της από την Αθήνα και επικαλούμενη ελληνικά ΜΜΕ, αναφέρει ότι ο Έλληνας ΥΠΕΞ παρουσίασε στον Αμερικανό ομόλογό του χάρτη της ευρύτερης περιοχής των Βαλκανίων και της Μέσης Ανατολής και υπογραμμίζει πως ο Έλληνας ΥΠΕΞ έχει συχνά χαρακτηρίσει αυτήν την περιοχή ως «τρίγωνο αστάθειας», στο οποίο η Ελλάδα αποτελεί πυλώνα ασφάλειας και σταθερότητας.

Επίσης, η εφημερίδα αναφέρει ότι, σύμφωνα με ελληνικά ΜΜΕ, ο Αμερικανός ΥΠΕΞ έδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τον χάρτη και ζήτησε περισσότερες πληροφορίες για τις σχέσεις της Ελλάδας με τις γειτονικές χώρες.

«Το “τρίγωνο” του Κοτζιά είναι ευρέως γνωστό στην Ελλάδα, καθώς ο Έλληνας ΥΠΕΞ το μνημονεύει σχεδόν πάντα για να προσδώσει στη χώρα του τον σημαντικό ρόλο του σταθεροποιητικού παράγοντα», αναφέρει το δημοσίευμα και προσθέτει ότι τα Σκόπια δεν αποτέλεσαν θέμα συζήτησης στη συνάντηση των ΥΠΕΞ Ελλάδας και ΗΠΑ, «αλλά μνημονεύθηκαν από τον Κοτζιά στο πλαίσιο της σταθερότητας/αποσταθεροποίησης της περιοχής».

Οι Σκοπιανοί σαφώς και θερίζουν τις θύελλες που έσπειρε στον τόπο τους ο ελληνικής καταγωγής «γενίτσαρος» πρώην πρωθυπουργός τους Νίκολα Γκρουέφσκι (Νικόλας Γρούιος).

Η συστηματική παραχάραξη και καπηλεία της ελληνικής ιστορίας για να αποκτήσουν μια χούφτα βουλγαρικής και σλαβικής καταγωγής άνθρωποι «εθνική συνείδηση», λες και δεν είχαν, αποτέλεσε και αποτελεί τεράστια προσβολή στην Ελλάδα και ασύμμετρη απειλή.

Τα Σκόπια θα μπορούσαν να διασωθούν για πάντα μόνο εάν αποκήρυσσαν τις παλαβομάρες ότι αποτελούν απογόνους του Μεγάλου Αλεξάνδου μη Έλληνες ή εάν αναγνώριζαν ότι είναι Έλληνες σλαβόφωνοι. Η ανιστόρητη και εξωφρενική επιμονή στην ύπαρξη κάποιου αρχαίου μακεδονικού έθνους διαφορετικού από το ελληνικό του οποίου είναι απόγονοι τους οδηγεί στον αφανισμό τους.

Σε κάθε περίπτωση, η Ελλάδα είναι η μοναδική γείτονας των Σκοπίων που δεν «παίζει» μαζί τους. Είναι βέβαιο ότι όσοι έχουν μυαλό στα Σκόπια βαράνε το κεφάλι τους στον τοίχο για το πώς τα κατάφεραν με την Ελλάδα.